آموزش ساخت کامپوزیشن در افترافکت (Composition/ After Effects)

برای شروع کار در افتر افکت ابتدا باید یک کامپوزیشن بسازید. تمام کارهایی که شما در افتر افکت انجام می دهید در کامپوزیشن انجام می شود. شاید بپرسید کامپوزیشن چیست؟
وقتی شما می خواهید نقاشی بکشید اول یک برگه کاغذی با اندازه دلخواه انتخاب می کنید و در آن کاغذ شروع به نقاشی کردن می کنید. در افتر افکت هم کار به همین شکل است. شما در ابتدا باید محیط کار خود را آماده کنید. خوب حالا ما می خواهیم یک کامپوزیشن بسازیم.
ساخت کامپوزیشن در افترافکت
از منوی Composition گزینه New Composition را انتخاب می کنیم. اکنون یک پنجره برای ما باز می شود که باید ویژگی های کامپوزیشن دلخواه را در آن وارد کنیم.
قسمت اول Composition Name هست که نام دلخواه کامپوزیشن را در آن وارد می کنیم.
قسمت بعدی Preset هست که در آن ابعاد و ویژگی های کامپوزیشن را بر اساس استانداردهای جهانی می توانید انتخاب کنید. مثلا اگر برای شبکه 3 سیما بخواهید تیزر یا فیلم تبلیغاتی بسازید باید گزینه HDTV 1080 25 را انتخاب کنید که با انتخاب این گزینه تعدادی از قسمت های بعد به طور خودکار عدد گذاری می شود.
قسمت بعد ابعاد دلخواه را وارد می کنید. مثلا بر اساس HDTV 1080 25 باید ابعاد 1920*1080 پیکسل را وارد کنید.
قسمت بعد که باید آن را عددگذاری کنید قسمت Frame Rate است که مشخص می کنید که کامپوزیشن شما چند فریم بر ثانیه باشد. فریم همان عکس هایی است که کنار هم قرار می گیرد تا شما عکس ها را به صورت فیلم مشاهده کنید. الان استاندارد شبکه های ایران و بسیاری از شبکه های جهانی بر اساس 25 فریم بر ثانیه است یعنی در یک ثانیه 25 عکس پشت سر هم نمایش داده می شود تا شما انها را به صورت فیلم ببینید.
ساخت کامپوزیشن در افترافکت
قسمت بعد Resolution است که تاثیری بر خروجی فیلم شما از افتر افکت ندارد. این قسمت را باید بر اساس سخت افزار سیستم خود تعیین کنید. اگر سیستم شما قدرتمند نیست برای اینکه راحت تر با نرم افزار افترافکت کار کنید بهتر است آن را روی Quarter قرار دهید و هرچه سیستم قدرتمندتری دارید می توانید آن را بالاتر برده و روی Full قرار دهید.
قسمت آخر هم Duration است که زمان کامپوزیشن شما را تعیین می کند. برای مثال اگر پروژه ای که شما می خواهید کار کنید یک دقیقه است Start Timecode را روی 0;00;00;00 و Duration را روی 0;00;60;00 قرار دهید.
در پایان گزینه OK را انتخاب کنید. اکنون یک کامپوزیشن برای شما ساخته شده است. وقتی روی آن دبل کلیک کنید در قسمت Time Line پروژه شما باز شده و میتوانید در آن کار کنید.
موفق و پیروز باشید.
www.MahandMedia.ir