در عکاسی بوکه چیست؟

استفاده از تکنیک “بوکه” در عکاسی و خلق تصاویر فوق العاده

چگونه عکس‌های بوکه زیبا ایجاد کنید

در عکاسی عبارت بوکه نشان‌دهنده بخش‌های تار خارج از محدوده فوکوس است که پس‌زمینه جالبی برای عکس ایجاد می‌کند. در واقع بوکه به عکاس کمک میکند تا پس زمینه‌های نرم و دل انگیزی ایجاد کند و همچنین تمرکز بیننده را روی سوژه بیشتر کرده و حس عمق و سه بعدی را در عکس ایجاد می‌کند. در اینجا چند راهنمایی برای ایجاد عکس‌های بوکه زیباتر خواهیم داشت.

با ما همراه باشید…

استفاده از تکنیک بوکه در عکاسی

استفاده از بازترین دریچه دیافراگم

فراموش نکنید بوکه معمولا چیزی نیست که توسط دوربین ایجاد شود و بیشتر وابسته به نوع و عملکرد لنز است. بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید این است که عدد دریچه دیافراگم را به پایین ترین حد برسانید. در واقع باید از بازترین دریچه دیافراگم استفاده کنید. معمولاً در دوربین‌های DSLR نیکون که دکمه چرخان جلو دارند، این‌کار را میتوانید با چرخاندن این دکمه در خلاف جهت عقربه‌های ساعت انجام دهید. همچنین اینکار را می‌توانید روی حالت تقدم دیافراگم (در دوربین‌های کانن باAv  و در دوربین‌های نیکون باA   (انجام دهید. به این ترتیب می‌توانید دیافراگم را روی بازترین حالت قرار داده و انتخاب سرعت شاتر متناسب با آن را به خود دوربین بسپارید.

استفاده از تکنیک بوکه در عکاسی

عکس‌های بوکهاما اثر کاهش عدد دیافراگم چیست؟ چگونه در ایجاد عکس‌های بوکه کمک میکند؟ در واقع با کم کردن عدد دیافراگم شما عمق میدان را کاهش داده‌اید و فوکوس تصویر تنها روی سوژه یا قسمت کوچکی از آن متمرکز می‌شود .

 

فاصله خود با سوژه را به حداقل برسانید

برای ایجاد عکس‌های بوکه زیباتر میتوانید از طریق تغییر فاصله خود با سوژه اقدام کنید. در واقع هرچه فاصله خود با سوژه را کم تر کنید بوکه های زیباتر و با پس زمینه تارتری ایجاد خواهید کرد. دلیل آن هم این است که وقتی به سوژه مورد نظر نزدیک‌تر می‌شوید لنز تمرکز بیشتری روی سوژه خواهد گذاشت و در واقع عمق میدان کوچک تر شده و بیشتر روی سوژه متمرکز می‌شود.

میتوان گفت لنزها بسیار شبیه چشم انسان عمل میکنند. برای مثال اگر انگشت کوچکتان را جلو صورتتان بگیرید و کم کم به چشم خود نزدیک کنید خواهید دید که پس زمینه و اشیا پشت آن بیشتر تار می‌شوند. این دقیقا همان کاری است که لنزها هم انجام می‌دهند، به همین دلیل است که تغییر فاصله نقش بسیاری در ایجاد بوکه‌ها ایفا میکند.

 

فاصله سوژه تا پس زمینه را افزایش دهید

اگر سوژه ای که دارید از آن عکاسی می‌کنید به یک پس زمینه شلوغ نزدیک باشد بوکه خوبی ایجاد نمی‌شود. به یاد داشته باشید عمق میدان مثل یک خط نیست که بتواند به طور دقیق سوژه و پس زمینه را از هم جدا کند، درواقع به تدریج از وضوح کامل به سمت تاری و محوشدگی پیش میرود. بنابراین برای ایجاد بوکه‌های هرچه دلپذیرتر لازم است که پس زمینه را از سوژه دورتر کنید تا کاملا در نقاط خارج از فوکوس قرار بگیرند. برای مثال برای گرفتن پرتره از یک دختر که جلوی شاخه درخت قرار گرفته است اگر فاصله کمی با شاخه درخت داشته باشد ممکن است شاخه درخت هم در عمق میدان قرار بگیرد و واضح دیده شود، در این صورت باید سوژه را جابجا کرده و به فاصله دورتری از آن شاخه درخت قرار دهید، به این ترتیب شاخه درخت به طور کامل خارج از منظقه فوکوس قرار خواهد گرفت.

استفاده از تکنیک بوکه در عکاسی

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید برگ نزدیکتر به وضوح دیده میشود، درحالی که برگ‌های دیگر با فاصله بیشتر از آن قرار گرفته‌اند و پس زمینه تار و زیبایی ایجاد کرده‌اند.

 

از لنزهای با فاصله کانونی بلند استفاده کنید

گاهی اوقات فاصله بین سوژه و پس زمینه ثابت است و نمیتوان آن ها را جابجا کرد، در این شرایط استفاده از لنزی با فاصله کانونی زیاد کمک بسیاری در کاهش عمق میدان می‌کند. بنابراین اگر از یک لنز زوم استفاده میکنید برای جدا کردن بهتر سوژه از پس زمینه بهتر است تا حد ممکن زوم کنید. همچنین برعکس این موضوع به این معنی است که با زوم نکردن و استفاده از کوتاهترین فاصله کانونی میتوانید عمق میدان را بیشتر کنید. این کار برای عکاسی از منظره یا عکاسی معماری انتخاب بهتری است.

استفاده از تکنیک بوکه در عکاسی

به عنوان مثال اگر یک لنز ۷۰_۳۰۰mm داشته باشید و در فاصله کانونی ۳۰۰mm عکاسی کنید، عمق میدان بسیار کم می‌شود و تمرکز را بیشتر روی سوژه خوهید گذاشت. این در حالی است که اگر با همان لنز روی فاصله کانونی ۷۰mm عکاسی کنید، روی اشیا بیشتری در پس زمینه تمرکز می‌کنید.

 

از لنزهای سریع استفاده کنید

و آخرین مورد با اهمیت زیاد، استفاده از سریع‌ترین لنزی است که در اختیار دارید. به لنز‌هایی که دارای دیافراگم‌های باز و بزرگ هستند، لنز‌های سریع گفته می‌شود. لنزهایی با دیافراگم‌های باز مانند  Nikon 50mm f/1.4،  Nikon 85mm f/1.4 و Nikon 70-200mm f/2.8 عملکرد نوری را برای عکس‌های پرتره به بهترین شکل بهینه می‌کنند. در رده لنز‌های قیمت پایین‌تر نیز میتوان به لنز‌های Nikon 50mm f/1.8 و Nikon 85mm f/1.8 اشاره کرد که بوکه‌های جالب توجهی را ارائه می‌دهند.

استفاده از تکنیک بوکه در عکاسی

استفاده از تکنیک بوکه در عکاسی

 

عکاسی با لنز‌های کیت

معمولا برای عکاسی پرتره نیاز به بوکه بیشتری دارید و به همین دلیل ممکن است تصور کنید بدون این لنز‌ها نباید عکاسی پرتره کنید. اما اگر هنوز امکان تعویض لنز کیت دوربین‌تان را ندارید و می‌خواهید با لنز کیت دوربین‌تان عکس‌های پرتره بگیرید، راهنمای عکاسی پرتره با لنز کیت در وب‌سایت نورنگار می‌تواند به شما کمک کند. شاید برایتان جالب باشد که چطور می‌توان با همان لنز‌های کیت ساده روی دوربین‌ها هم عکس‌های بوکه خوبی گرفت.

 

 

ایجاد اشکال بوکه ای و متنوع و زیبا در عکس (ستاره ای، قلبی و…)

حتی اگر عکاسی برای شما امری جدی نبوده و تنها یک سرگرمی باشد، احتمالا با اصطلاح ترفند عکاسی بوکه آشنا هستید. بوکه به استفاده‌ی هنرمندانه از نورهای بک‌گراند اطلاق می‌شود که با خارج کردن این نورها از فوکوس دوربین، اشکالی زیبا، اطراف سوژه‌ی شما را در بر می‌گیرند. اگر مراحلی را که به شما می‌گوییم، بدرستی دنبال و اجرا کنید، در نهایت تصاویر حرفه‌ای با بوکه های شکل دار خواهید داشت که، در چاپ یا روی مانتیور، هر چشمی را خیره خواهند کرد. در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم چگونه با دم دستی‌ترین ابزارهای ممکن و با استفاده از ترفند عکاسی بوکه ، فیلتر بوکه های شکل دار خود را در اشکال و استایل‌های مختلف بسازید. برای کاربردی بودن این ترفند عکاسی بوکه ، شما نیازمند برخورداری از یک سری تجهیزات اولیه عکاسی هستید. مهمترین آنها یک دوربین DSLR بهمراه یک لنز مناسب جهت ساخت افکت بوکه است. یک لنز 55 میلی‌متری با f-stop پایین، گزینه مناسبی خواهد بود. در آموزش این ترفند جهت ساخت بوکه ستاره ای و بوکه قلبی ، ما از یک لنز سیگمای 55 میلی‌متری – f1.4 استفاده کرده‌ایم.

ترفند استفاده از تکنیک اشکال بوکه در عکاسی

ترفند استفاده از تکنیک اشکال بوکه در عکاسی

تجهیزات مورد نیاز برای ترفند عکاسی بوکه:

✓  چند برگه مقوای ضخیم و سیاه، ترجیحا مقوای ماکت سازی با ابعاد حداقل 28*44 سانتی‌متر

✓  یک کاتر نوک تیز قلمی یا عادی

✓  قیچی

✓  چسب برق ( لنت )

✓  چسب ولکرو ( چسب دو طرفه پارچه ای )

اگر تمام ابزارتان آماده است، شروع می‌کنیم …

برای شروع، ما یک دایره که امکان پوشش کامل سطح بیرونی لنز دوربین عکاسی را داشته باشد می‌بریم. این برش باید کمی بزرگتر از سطح لنز بوده تا بصورت کامل آنرا پوشش دهد. این برش باید یک دایره به قطر 8.6 سانتی‌متر باشد، که در این ترفند عکاسی بوکه ، در نقش پایه‌ی فیلترمان است. برای خلق بوکه‌هایی با افکت‌های مخلتف ( بوکه ستاره ای – بوکه قلبی )، ما تکه‌های فیلتر را بر روی این بخش سوار خواهیم کرد. در این آموزش گام به گام، تمامی طراحی‌ها جهت برش، با دست انجام شده است؛ اما شما می‌توانید در فتوشاپ نیز براحتی این طراحی را انجام دهید.

  • یک دایره که بتواند سطح رویی لنزتان را پوشش بدهد، بکشید. راحت ترین راه این است که لنزتان را به صورت، بر روی کاغذ قرار داده و در محیط آن یک دایره بکشید.
ترفند استفاده از تکنیک اشکال بوکه در عکاسی
  • بوسیله چند خط که با خط کش بر روی دایره ایجاد می‌کنید، مرکز دایره را بیابید.
ترفند استفاده از تکنیک اشکال بوکه در عکاسی
  • دقیقا از مرکز تعیین شده در وسط دایره، بر روی خطوط، علائمی در فاصله 9.65 سانتی‌متر بگذارید. حالا با وصل کردن این خطوط به هم دایره‌ای با ابعاد 8.6 سانتی‌متر خواهید داشت.
  • این دایره بوجود آمده را بریده و از قالبتان جدا کنید.
ترفند استفاده از تکنیک اشکال بوکه در عکاسی
  • در این مرحله شما باید کناره‌های فیلتر لنز تان را آماده کنید. محیط دایره‌تان را محاسبه کنید: ( قطر * عدد پی – 3.14 ) و 1.5 سانتی‌متر به عدد محاسبه شده بیافزائید، تا نوار دور فیلتر شما بصورت کامل بر روی هم قرار بگیرد. این نوار نیز باید حدودا 5 سانتی‌متر عرض داشته باشد. ( مستطیلی با طول محیط دایره لنز بعلاوه 1.5 سانتی‌متر و عرض 5 سانتی‌متر )
ترفند استفاده از تکنیک اشکال بوکه در عکاسی
  • صفحه‌ی دایره‌ای که آماده کرده‌اید برداشته و نوار را به دور آن بپیچید. این دو بخش را بوسیله چسب برق مطابق با تصویر زیر به هم متصل کنید.
ترفند استفاده از تکنیک اشکال بوکه در عکاسی
  • در دو سمت دایره مرکزی پایه فیلتر، دو برش کوچک از چسب ولکرو ( چسب دو طرفه پارچه‌ای ) بچسبانید. تا اینجای کار تقریبا فیلتر بوکه‌ی شما آماده است. حالا زمان ساختن اشکال است.
ترفند استفاده از تکنیک اشکال بوکه در عکاسی

از همان کاغذ ماکت سازی، چند دایره که قرار است نقش فیلترهای قابل تعویض ما را برای ایجاد اشکال مختلف داشته باشند، ببرید. محاسبه‌ی ابعاد این بخش از فیلتر، بسیار راحت است. دایره‌ای که قرار است ببرید باید بزرگتر از سوراخ مرکزی دایره قبلی ( 8.6 سانتی‌متر ) و کوچکتر از ابعاد دایره اول باشد. برای کشیدن این دایره هم می‌توانید براحتی از یک لیوان استفاده کنید.

ترفند استفاده از تکنیک اشکال بوکه در عکاسی
  • حالا مرکز این دایره را پیدا کرده و هر شکل بوکه‌ای که دوست دارید را از کاغذتان جدا کنید. شما می‌توانید بوکه ستاره‌ ای ، بوکه قلبی و هر شکل دیگری را برروی این دایره، درآورید. تنها حواستان باشد طول شکل شما نباید بیش از 1.2 سانتی‌متر باشد. پس از آنکه شکل مورد نظر را بر روی دایره کوچکتر درآوردید، به وسیله‌ی همان چسب ولکرو این دو دایره را به یکدیگر متصل کنید. به همین راحتی، شما فیلتر بوکه خودتان را ساخته‌اید.

ترفند استفاده از تکنیک بوکه ستاره ای در عکاسی

بوکه ستاره ای

ترفند استفاده از تکنیک اشکال بوکه در عکاسی

بوکه قلبی

با همین ترفند عکاسی بوکه می‌توانید، فیلترهای قابل تعویض دیگری نیز تهیه کنید. بهترین حالت عکاسی بوکه با این فلیترها، در شب و پس از فوکوس کردن بر روی یک شیء خیلی نزدیک است. البته طبیعی است که شما به یک بک‌گراند پُر نور نیاز دارید.

بوکه های شکل دار

بوکه های شکل دار

امیدواریم از این ترفند عکاسی بوکه ، که براحتی و با یک هزینه پایین، قابل اجراست لذت برده باشید. خوشحال می‌شویم عکس‌ها و اشکال بوکه‌ای را که با این ترفند بدست آورده‌اید، با ما به اشتراک بگذارید.

 

با ما همراه باشید…

www.MahandMedia.ir

1 پاسخ

دیدگاه ها غیر فعال است.